Jak rok 2020 proměnil svět online businessu

Autor článku

Ačkoli dlouhodobý vývoj trhu směřoval k digitalizaci a přechodu do online prostředí, události roku 2020 celý proces rapidně urychlily.

Coronavirus významně změnil podnikatelské prostředí, stejně jako to spotřebitelské. To však neznamená, že je to špatně. Je však nutné si tyto změny uvědomit. A víte co se říká: “každá změna přináší i nové příležitosti”.

Není proto čas sedět s Nutellou (nejde o reklamu) v pyžamu na gauči a stěžovat si, že je k nám život krutý. Naopak. Je čas využít příležitostí a přizpůsobit se novému trhu.

Digital first přístup

Tento přístup není ve světě podnikání nový koncept. Díky okolnostem se ale nyní stal tím nejdůležitějším.

Lidé najednou nemohou do nákupních center a nakupovat, jak byli zvyklí. Místo toho, sedí doma a nakupují online. To automaticky staví společnosti se silnou online prezencí před svou konkurenci.

A narovinu. Každý může být online – ať už jde o jakoukoli službu či produkt.

Skvělým příkladem je spolupráce alkoholových značek Budweiser, Carlsberg a Rémy Martin, kteří se spojili s e-commerce gigantem JD.com. Společně poskytují online zážitek, který vás bere na párty s předními klubovými Dj’s.

Výsledek? 

Během jedné z liveshow zaznamenal prodejce nárůst prodeje svých produktů až o 70 %.

Akvizice nových x retence stávajících zákazníků

Mnoho rozpočtů bylo osekáno a marketéři byli nuceni promyslet jejich akviziční a retenční strategie.

Dnes více, než kdykoli předtím se ve světě marketingu skloňuje zkratka ROI (return on investment), neboli návratnost investice – pro mnoho firem, jsou televizní či rádiové spoty a další formy špatně měřitelného offline marketingu passé.

Akvizici nových zákazníků nenahrává ani fakt, že je až 5x nákladnější, než jejich retence. Přesto více než 40 % společností se zaměřuje právě na jejich akvizici. To neznamená, že akvizice není nutná, naopak. Jen je třeba nezapomínat, na ty stávající.

Současné podnikatelské klima tak nutí marketingový svět k zamyšlení, jak zvýšit retenci stávajících zákazníků.

Můžeme tak očekávat, že se firmy budou zaměřovat na budování své značky a podporovat zákaznicky orientované strategie, aby mohly z “těžce” získaných zákazníků dlouhodobě profitovat.

 

Automatizace procesů

Kvůli koronaviru a vládním opatřením vstoupily v platnost sociální rozestupy – společnosti tak byly nuceny najít cesty, jak operovat s menším počtem pracovníků fyzicky na jednom místě.

Po mnoho let se snažila různá odvětví automatizovat repetitivní procesy skrze algoritmy, roboty či drony. V rámci koronavirových opatření se ale zdá, že se celý proces automatizace urychlí.

Podle studie společnost McKinley z roku 2017 by automatizace měla zásadně poznamenat, nebo dokonce nahradit 400 – 800 milionů pracovních míst po celém světě do roku 2030.

Pandemie tento trend zcela jistě akceleruje.

O hodnotách už nestačí jen mluvit

Dlouhou dobu stačilo, aby společnosti pouze říkali správné věci. Tomuto krátkozrakému přístupu však odzvonilo.

Ti, kteří pomáhají svému okolí během krize a nabízejí řešení jsou veřejně uznáváni. Dostávají několikanásobně více pozornosti v televizi a na sociálních sítích než ty společnosti, které zvolili cestu “chytrých” marketingových strategií.

Lidé nakupují u společností v jejichž značku mají důvěru – dalším spotřebitelským trendem je podpora lokálních značek.

V dubnu se dokonce podpora lokálních prodejen zvýšila až o 40 %. I malá podpora menších podnikatelů má obrovsky pozitivní dopad. Od objednání jídla z lokální rodinné restaurace po sledování streamu vašeho trenéra přes Zoom a zapojení se do domácího tréninku.

Obecně hodnoty společností, se kterými se lidé dokáží ztotožnit a důvěřují jim, budou prosperovat.

 

Práce z domova a flexibilní pracovní doba

Mnoho z nás nyní pracuje z domova, na zkrácený úvazek nebo má dokonce nucenou dovolenou. Což nám dává čas se zamyslet nad tím, jak pracujeme a jak jsme pracovali do teď.

Ukazuje se, že dlouhé dny v kanceláři a každodenní dojíždění není tak nutné, jak jsme si mysleli. A oceňují to sami zaměstnanci. Podle průzkumů 92 % zaměstnanců tvrdí, že jsou dostatečně vybaveni a schopni pracovat z domova.

Odzvonilo tak kancelářskému životu definitivně?

V budoucnu budeme spíše svědky hybridního modelu. Ačkoli je prokázáno, že práce z domova zvyšuje produktivitu a zlepšuje tzv. work-life balance, není pro všechny a není vhodná jako jediná možnost.

Podle společnosti Cushman & Wakefield je budoucím pracovním ekosystémem mix práce z domova, běžných kanceláří a coworkingových center.

Sečteno podtrženo

Nikdo nemohl očekávat, že podobná situace nastane. A přesto, jsou společnosti, které vypadají, jako by přesně věděli, že něco takového přijde.

Většinou jde o společnosti, které se plně etablovaly v rámci digitalizace a změnu přijaly za svou dříve, než zbytek trhu. 

Co si z toho vzít?

Že jedna z nejdůležitějších schopností zaručující úspěch na trhu je schopnost se přizpůsobit a pružně reagovat na změny, který jinak nemůžeme ovlivnit. A v době prosperity investovat a inovovat – ve chvíli, kdy takové období pomine je většinou už pozdě.

Máte ještě chvilku?

Společnost Inago Digital pomáhá svým klientům s digitálním marketingem a nastavováním komplexních komunikačních strategií. Díky širokému portfoliu našich klientů dnes dokážeme spravovat kampaně nejen v rámci B2C ale i B2B.

Naší práci v B2B sektotu můžete sledovat na komunikačních kanálech společnosti Europe Automotive Holding a představení spolupráce si přečíst ZDE.

Pokud se zajímáte spíše o B2C, můžete si přečíst představení našeho váženého klienta Luxury Spa Hotel Olympic Palace.

Stejně tak se nás neváhejte kontaktovat, ať už v rámci marketingu řešíte cokoli. Můžeme společně probrat i vaši podnikatelskou budoucnost.

 

Ne
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
Prosím, vyplňte toto pole.

Sdílet článek

Stojí za přečtení

Menu